Starpower National Championship
Atlantic City – 2018

Spirit Day Winners

  • That’s Dancin’
  • Lisa DiGorio’s School of Dance
  • Dance Xpress
  • First Class Dance Academy
  • A. Dance NY


Premier Battle of The Stars

Age Entry Placement Studio
11 & Under Small Group 1st Dancetination
11 & Under Small Group 2nd L.A. Dance NY
11 & Under Small Group 3rd Dance Xpress
11 & Under Large/Line Group 1st Dancetination
11 & Under Large/Line Group 2nd Dance Xpress
11 & Under Large/Line Group 3rd Andrea’s Academy Of Dance
12 & Over Small Group 1st Dance Xpress
12 & Over Small Group 2nd Ferrara Dance Studio
12 & Over Small Group 3rd Andrea’s Academy of Dance
12 & Over Large/Line Group 1st Dancetination
12 & Over Large/Line Group 2nd Reflections in Dance West
12 & Over Large/Line Group 3rd L.A Dance NY

 

  • Showmanship
    • 11 & Under: Shinning – Hollywood Studios of Dance
    • 12 & Over: Livin La Vida Loca– Reflections in Dance West

 

  • Choreographer of the Year
    • 11 & Under: Pull of the Moon – L.A. Dance NY
    • 12 & Over: A Team- Andrea’s Academy of Dance

 

  • Premier Cup Champions
    • 11 & Under: Get It – Dancetination
    • 12 & Over: Dancing On My Own – Dance XPress

 

Battle of The Stars

Age Entry Placement Studio
8 & Under Small Group 1st Reflections In Dance
8 & Under Small Group 2nd Dynamic Dance Academy
8 & Under Small Group 3rd That’s Dancin, Inc.
8 & Under Large Group 1st Dynamic Dance Academy
9 – 11 Small Group 1st First Class Dance Academy
9 – 11 Small Group 2nd That’s Dancin, Inc.
9 – 11 Small Group 3rd L.A. Dance NY
9 – 11 Large Group 1st First Class Dance Academy
9 – 11 Large Group 2nd That’s Dancin, Inc.
9 – 11 Large Group 3rd L.A. Dance NY
9 – 11 Line 1st Dance Xpress
9 – 11 Line 2nd Reflections In Dance
9 – 11 Line 3rd That’s Dancin, Inc.
12 – 14 Small Group 1st That’s Dancin, Inc.
12 – 14 Small Group 2nd Dancetination
12 – 14 Small Group 3rd First Class Dance Academy
12 – 14 Large Group 1st That’s Dancin, Inc.
12 – 14 Large Group 2nd K-Force Dance Acdemy
12 – 14 Large Group 3rd Dancetination
12 – 14 Line 1st First Class Dance Academy
12 – 14 Line 2nd Dance Xpress
12 – 14 Line 3rd Dynamic Dance Academy
15-19 Small Group 1st First Class Dance Academy
15-19 Small Group 2nd Dance Xpress
15-19 Small Group 3rd Academie De Danse Elite
15-19 Large Group 1st First Class Dance Academy
15-19 Large Group 2nd Dance Xpress
15-19 Large Group 3rd Dynamic Dance Academy
15-19 Line 1st Dynamic Dance Academy
11 & Under Grand Line 1st Dance Xpress
11 & Under Grand Line 2nd L.A. Dance NY
11 & Under Grand Line 3rd Dynamic Dance Academy
12 & Over Grand Line 1st Dance Xpress
12 & Over Grand Line 2nd L.A. Dance NY
12 & Over Grand Line 3rd Dynamic Dance Academy

 

  • Dance Spirit Future Stars
    • 11 & Under: Giovanna Reparto – L.A. Dance NY
    • 12 & Over: Sara Verdi – K – Force Dance Academy

 

  • World Dance Pageant Scholarships
    • 11 & Under: (FULL):  Mikayla Sanchez – Dynamic Dance Academy
      (PARTIAL):  Keira Droge – Dance Xpress
  • 12 & Over: (FULL): Rachel Zilgrest First Class Dance Academy
    (FULL): Isabella Crescenzi – Dance Xpress
    (PARTIAL):  Katherine Tapalaga – That’s Dancin, Inc.

 

  • Royal Caribbean Winner
    • Studio: Dynamic Dance Academy

 

  • Showmanship
    • 11 & Under: New York – L.A. Dance NY
    • 12 & Over: Roman’s Revenge – Academie De  Danse Elite

 

  • Choreographer of the Year
    • 11 & Under: Cold Water – That’s Dancin, Inc.
    • 12 & Over: I Was Here – First Class Dance Academy

 

  • Viewer’s Choice Award
    • All Ages: Body love  – Dancetination

 

  • Excellence Awards

 

  • Teacher’s Choice: (All Ages): Hairspray – Dance Xpress

 

  • Outstanding Technical Achievement:
    • (11 & Under): Proud Mary – First Class Dance Academy
    • (12 & Over):  Back To Me – That’s Dancin, Inc.

 

  • Outstanding Jazz Performance:
    • (11 & Under): Shake The Room – Lisa DiGorio’s School of Dance
    • (12 & Over): Hanky Panky – Dynamic Dance Academy

 

  • Outstanding Tap Performance:
    • (11 & Under): Big Noise – First Class Dance Academy
    • (12 & Over):  I Wish – K Force Dance Academy

 

  • Outstanding Lyrical/Contemporary Performance:
    • (11 & Under): Cold Water – That’s Dancin, Inc.
    • (12 & Over): Body Love – Dancetination

 

  • Excellence in Storytelling:
    • (11 & Under): I Put A Spell On You – Reflections in Dance
    • (12 & Over):  Via De La Rosa – Dynamic Dance Academy

 

  • Excellence in Production:
    • (11 & Under): Hair Spray – Dance Xpress
    • (12 & Over): Hollywood – L.A. Dance NY

 

  • Victory Cup Champions
    • 8 & Under: Get It- Reflections In Dance
    • 9-11: Proud Mary – First Class Dance Academy
    • 12-14: Back to Me – That’s Dancin, Inc.
    • 15-19: In this Shirt – First Class Dance Academy
    • Grand Line 11 & Under: The Night The Music Stopped – Dance Xpress
    • Grand Line 12 & Over:  Empire-  Dance Xpress
Facebook Twitter Instagram Snapchat
2018/2019 SCHEDULE

Starpower Talent Competition

2019 Tour Schedule

(Click Here To Download 2019 Schedule)

February 1-3
Seattle, WA

February 15-17
Baton Rouge, LA
Long Island, NY (1)

February 22-24
Portland, OR

March 1-3
Andover, MA
Kansas City, MO
Las Vegas, NV
Little Rock, AR

March 2-3
Gillette, WY

March 8-10
East Brunswick , NJ (1)

March 15-17
Charleston, WV
Middleton, WI
Murfreesboro, TN
Sparta, NJ
Tulsa, OK

March 22-24
Atlanta, GA
Louisville, KY
Fresno, CA
Omaha, NE
Waterford, MI
Saint Charles, MO
Meadowlands, NJ
Indianapolis, IN

March 29-31
Gilbert, AZ
Baltimore, MD
Ontario, CA
Raleigh, NC
Mobile, AL
Fort Worth, TX

April 5-7
Pittsburgh, PA
Lakeland, FL
Memphis, TN
Spartanburg, SC
Hartford, CT
Aurora, IL
Albuquerque, NM

April 12-14
Jacksonville, FL
Long Island, NY (2)
Manahawkin, NJ
East Brunswick, NJ (2)
Wichita, KS

April 26-28
Ft. Lauderdale, FL
San Diego, CA
Upper Marlboro, MD
Oaks, PA
Providence, RI

May 3-5
Woodbridge, VA (Two Locations)
Springfield, MA
Minneapolis, MN
Niagara Falls, NY
Concord, NC
Riverside, CA

May 10-12
Denver, CO
San Jose, CA
Columbus, OH
Hampton Roads, VA

May 11-12
Austin, TX

May 17-19
Syracuse, NY

May 24-26
Sandusky, OH
Lancaster, PA

TBA
Houston, TX
Indianapolis, IN
North Caldwell, NJ
Towson, MD


2019 Nationals Schedule

Atlantic City, NJ
June 25-29

Orlando, FL
July 2-6

Branson, MO
July 3-7

Uncasville, CT
July 8-12

Ocean City, MD
July 9-13

Anaheim, CA
July 15-18

Myrtle Beach, SC
July 15-19