fbpx

Starpower National Championship
Branson – 2018

Spirit Day Winners

  • Crete’s Dance Co./The Edge
  • Veracity Dance Project

 

Premier Battle of The Stars

Age Entry Placement Studio
11 & Under Small Group 1st Center Stage Dance Studio
11 & Under Small Group 2nd DeNoyer Dance Studio
11 & Under Small Group 3rd iDance Project
11 & Under Large Group 1st Center Stage Dance Studio
11 & Under Large Group 2nd The Dance Force NWA
11 & Under Large Group 3rd iDance Project
11 & Under Line 1st Center Stage Dance Studio
11 & Under Line 2nd Mississippi Academy of Performing Arts
12 & Over Small Group 1st Arkansas Dance Center
12 & Over Small Group 2nd iDance Project
12 & Over Small Group 3rd Limelight Dance Co.
12 & Over Large Group 1st Rock City Dance Center
12 & Over Large Group 2nd Center Stage Dance Studio
12 & Over Large Group 3rd iDance Project
12 & Over Line 1st iDance Project
12 & Over Line 2nd Rock City Dance Center
12 & Over Line 3rd Crete’s Dance Co. / The Edge

 

  • Showmanship
    • 11 & Under: Boyfriend – DeNoyer Dance Studo
    • 12 & Over: Coffee Break – Rock City Dance Center

 

  • Choreographer of the Year
    • 11 & Under: Pop & Fizz – Center Stage Dance Studio
    • 12 & Over: Old Country Lane – iDance Project

 

 

 

  • Premier Cup Champions
    • 11 & Under: A Dream is A Wish – Center Stage Dance Studio
    • 12 & Over: So Cold – Arkansas Dance Center

 

Battle of The Stars

Age Entry Placement Studio
8 & Under Small Group 1st Art In Motion Dance Studio
8 & Under Small Group 2nd Starstruck
8 & Under Small Group 3rd The Dance Force NWA
8 & Under Large Group 1st Art In Motion Dance Studio
8 & Under Large Group 2nd Starstruck
8 & Under Large Group 3rd Ann’s PAC
8 & Under Line 1st Art In Motion Dance Studio
9 – 11 Small Group 1st Art In Motion Dance Studio
9 – 11 Small Group 2nd Starstruck
9 – 11 Small Group 3rd Center Stage Dance Studio, Inc
9 – 11 Large Group 1st Starstruck
9 – 11 Large Group 2nd Art In Motion Dance Studio
9 – 11 Large Group 3rd Center Stage Dance Studio, INC
9 – 11 Line 1st Art In Motion Dance Studio
9 – 11 Line 2nd Rock City Dance Center
12 – 14 Small Group 1st Rock City Dance Center
12 – 14 Small Group 2nd Starstruck
12 – 14 Small Group 3rd Art In Motion Dance Studio
12 – 14 Large Group 1st Art In Motion Dance Studio
12 – 14 Large Group 2nd Starstruck
12 – 14 Large Group 3rd Bakstreet
12 – 14 Line 1st Art In Motion Dance Studio
12 – 14 Line 2nd Rock City Dance Center
12 – 14 Line 3rd Center Stage Dance Studio, Inc
15-19 Small Group 1st Starstruck
15-19 Small Group 2nd Art In Motion Dance Studio
15-19 Small Group 3rd Center Stage Dance Studio, Inc
15-19 Large Group 1st Starstruck
15-19 Large Group 2nd Art In Motion
15-19 Large Group 3rd Rock City Dance Center
15-19 Line 1st Art In Motion
15-19 Line 2nd Rock City Dance Center
15-19 Line 3rd Center Stage Dance Studio, INC
11 & Under Grand Line 1st I Dance Project
11 & Under Grand Line 2nd Art In Motion Dance Studio
11 & Under Grand Line 3rd Veracity Dance Project
12 & Over Grand Line 1st Starstruck
12 & Over Grand Line 2nd Rock City Dance Center
12 & Over Grand Line 3rd Premiere Dance Academy

 

 

  • Dance Spirit Future Stars
    • 11 & Under: Avery Neiswender – Art in Motion
    • 12 & Over: Trinity Baker – Starstruck

 

  • World Dance Pageant Scholarships
    • 11 & Under: (FULL):  Kamdyn Wedel – Starstruck

 

  • 12 & Over: (FULL): Jordan Greenwood – Rock City Dance Center

 

  • Royal Caribbean Winner
    • Studio: Center Stage Dance Studio

 

  • Showmanship
    • 11 & Under: I Gotcha –Rock City Dance Center
    • 12 & Over: One Night In Vegas – Center Stage Dance Studio

 

  • Choreographer of the Year
    • 11 & Under: Man Like That – Starstruck
    • 12 & Over: Stay Awake – Rock City Dance Center

 

  • Viewer’s Choice Award
    • All Ages: Beat Box – Center Stage Dance Studio

 

  • Excellence Awards
    • Battle Excellence: (All Ages): Art In Motion

 

  • Teacher’s Choice: (All Ages):  Break The Mold – Starstruck

 

  • Outstanding Technical Achievement:
    • (11 & Under): Dancing – Starstruck
    • (12 & Over): Stay Awake – Rock City Dance Centr

 

 

  • Outstanding Jazz Performance:
    • (11 & Under): Man Like That – Starstruck
    • (12 & Over): Xtina – Rock City Dance Center

 

 

  • Outstanding Tap Performance:
    • (11 & Under): Beat Box – Center Stage Dance Studio
    • (12 & Over):  Gotta Get Thru This – Center Stage Dance Studio

 

  • Outstanding Lyrical/Contemporary Performance:
    • (11 & Under): Where Feet May Fail – Art in Motion
    • (12 & Over): Stay – Starstruck

 

  • Excellence in Storytelling:
    • (11 & Under): Dear Theodosia – Art in Motion
    • (12 & Over): I Can Be Somebody – Ann’s PAC

 

  • Excellence in Production:
    • (11 & Under): Around The World – iDance Project
    • (12 & Over): Clue – Rock City Dance Studio

 

  • Victory Cup Champions
    • 8 & Under: Dear Theodosia – Art In Motion
    • 9-11: I am Lost – Art In Motion
    • 12-14: Praying – Art in Motion
    • 15-19: Break The Mold – Starstruck
    • Grand Line 11 & Under: Around The World – iDance Project
    • Grand Line 12 & Over: Celebrate – Starstruck
Facebook Twitter Instagram Snapchat
2018/2019 SCHEDULE

Starpower Talent Competition

2019 Tour Schedule

(Click Here To Download 2019 Schedule)

February 1-3
Seattle, WA

February 15-17
Baton Rouge, LA
Long Island, NY (1)

February 22-24
Portland, OR

March 1-3
Andover, MA
Kansas City, MO
Las Vegas, NV
Little Rock, AR

March 2-3
Gillette, WY

March 8-10
East Brunswick , NJ (1)

March 15-17
Charleston, WV
Middleton, WI
Murfreesboro, TN
Sparta, NJ
Tulsa, OK

March 22-24
Atlanta, GA
Louisville, KY
Fresno, CA
Omaha, NE
Waterford, MI
Saint Charles, MO
Meadowlands, NJ
Indianapolis, IN

March 29-31
Gilbert, AZ
Baltimore, MD
Ontario, CA
Raleigh, NC
Mobile, AL
Fort Worth, TX

April 5-7
Pittsburgh, PA
Lakeland, FL
Memphis, TN
Spartanburg, SC
Hartford, CT
Aurora, IL
Albuquerque, NM

April 12-14
Jacksonville, FL
Long Island, NY (2)
Manahawkin, NJ
East Brunswick, NJ (2)
Wichita, KS

April 26-28
Ft. Lauderdale, FL
San Diego, CA
Upper Marlboro, MD
Oaks, PA
Providence, RI

May 3-5
Woodbridge, VA (Two Locations)
Springfield, MA
Minneapolis, MN
Niagara Falls, NY
Concord, NC
Riverside, CA

May 10-12
Denver, CO
San Jose, CA
Columbus, OH
Hampton Roads, VA

May 11-12
Austin, TX

May 17-19
Syracuse, NY

May 24-26
Sandusky, OH
Lancaster, PA

TBA
Houston, TX
Indianapolis, IN
North Caldwell, NJ
Towson, MD


2019 Nationals Schedule

Atlantic City, NJ
June 25-29

Orlando, FL
July 2-6

Branson, MO
July 3-7

Uncasville, CT
July 8-12

Ocean City, MD
July 9-13

Anaheim, CA
July 15-18

Myrtle Beach, SC
July 15-19