fbpx

Starpower National Championship
Las Vegas – 2018

Spirit Day Winners

  • JoAnne Brown Dancers
  • The Dance Spot
  • Rugcutterz Danz Artz
  • Innovation Dance Company
  • Masters Upper Level

 

Premier Battle of The Stars

 

Age Entry Placement Studio
11 & Under Small Group 1st Dancers Edge
11 & Under Small Group 2nd Rugcutterz Danz Artz
11 & Under Small Group 3rd Just Plain Dancin’
11 & Under Large Group 1st The Dance Spot
11 & Under Large Group 2nd Innovation Dance Company
11 & Under Large Group 3rd Dancers Edge
11 & Under Line 1st Dolce Dance Studio
11 & Under Line 2nd Urban Edge Dance Company
11 & Under Line 3rd The Dance Spot
12 & Over Small Group 1st Just Plain Dancin’
12 & Over Small Group 2nd Dancers Edge
12 & Over Small Group 3rd Masters Upper Level
12 & Over Large Group 1st Dancers Edge
12 & Over Large Group 2nd Just Plain Dancin’
12 & Over Large Group 3rd Rugcutterz Danz Artz
12 & Over Line 1st Bakersfield Dance Company
12 & Over Line 2nd Dancers Edge
12 & Over Line 3rd Price Performing Arts Center


Showmanship

  • 11 & Under: Knockout – Urban Edge Dance Company
  • 12 & Over: Dance Hall Divas – Price Performing Arts Center

 

  • Choreographer of the Year
    • 11 & Under: Stuff Like That There – The Dance Spot
    • 12 & Over: The Moment I said It – Bakersfield Dance Company

 

  • Premier Cup Champions
    • 11 & Under:F.D. – Dolce Dance Studio
    • 12 & Over: Something in the Water – Just Plain Dancin’

 

Battle of The Stars

Age Entry Placement Studio
8 & Under Small Group 1st Just Plain Dancin
8 & Under Small Group 2nd Dancers Edge
8 & Under Small Group 3rd Dance Dynamics
8 & Under Large Group 1st Just Plain Dancin
8 & Under Large Group 2nd Dancers Edge
8 & Under Large Group 3rd Dance Dynamics
9 – 11 Small Group 1st Dolce Dance Studio
9 – 11 Small Group 2nd Masters Upper Level
9 – 11 Small Group 3rd Dancers Edge
9 – 11 Large Group 1st Dolce Dance Studio
9 – 11 Large Group 2nd Just Plain Dancin
9 – 11 Large Group 3rd Masters Upper Level
9 – 11 Line 1st Masters Upper Level
9 – 11 Line 2nd Just Plain Dancin
12 – 14 Small Group 1st Dancers Edge
12 – 14 Small Group 2nd Just Plain Dancin
12 – 14 Small Group 3rd Dolce Dance Studio
12 – 14 Large Group 1st Dancers Edge
12 – 14 Large Group 2nd Just Plain Dancin
12 – 14 Large Group 3rd Rugcutterz Danz Artz
12 – 14 Line 1st Rugcutterz Danz Artz
12 – 14 Line 2nd Just Plain Dancin
12 – 14 Line 3rd Innovation Dance Company
15-19 Small Group 1st Just Plain Dancin
15-19 Small Group 2nd Dancers Edge
15-19 Small Group 3rd Dolce Dance Studio
15-19 Large Group 1st Rugcutterz Danz Artz
15-19 Large Group 2nd Just Plain Dancin
15-19 Large Group 3rd The Dance Spot
15-19 Line 1st Just Plain Dancin
11 & Under Grand Line 1st The Dance Spot
11 & Under Grand Line 2nd Dance Dynamics
11 & Under Grand Line 3rd The Dance Factor
12 & Over Grand Line 1st Rugcutterz Danz Artz
12 & Over Grand Line 2nd Innovation Dance Company
12 & Over Grand Line 3rd Urban Edge Dance Co.

 

  • Dance Spirit Future Stars
    • 11 & Under: Sadie Bethke – Masters Upper Level
    • 12 & Over: Maddie Garza – Dolce Dance Studio

 

  • World Dance Pageant Scholarships
    • 11 & Under: (FULL):  Amari Valladares – Dance Dynamics
    • 12 & Over: (FULL): Richard Salami – Rugcutterz Danz Artz

 

  • Royal Caribbean Winner
    • Studio: The Dance Spot

 

  • Showmanship
    • 11 & Under: New York New York – Dolce Dance Studio
    • 12 & Over: Maad City – Urban Edge Dance Company

 

  • Choreographer of the Year
    • 11 & Under: Sold Out – Just Plain Dancin
      Press Conference Rag – Masters Upper Level
  • 12 & Over: Lost In A Rainbow – The Dance Corps
     This Is Us – Ruggcutters Danz Artz

 

  • Viewer’s Choice Award
    • All Ages: Tigers Club All-Stars Elite

 

  • Excellence Awards
    • Battle Excellence: (All Ages):  Just Plain Dancin’

 

  • Teacher’s Choice: (All Ages):  Glacier – Dancers Edge

 

  • Outstanding Technical Achievement:
    • (11 & Under): Shindlers List – Dancers Edge
    • (12 & Over): This Is Me – Sitting on The Dock – Dolce Dance Studio

 

  • Outstanding Jazz Performance:
    • (11 & Under): Lips Are Moving – Masters Upper Level
    • (12 & Over): Greatest Showman – The Dance Spot

 

  • Outstanding Tap Performance:
    • (11 & Under): Press Conference Rag – Masters Upper Level
    • (12 & Over): Tap Transalationz – Ruggcutterz Danz Artz

 

  • Outstanding Lyrical/Contemporary Performance:
    • (11 & Under): Halo – The Dance Spot
    • (12 & Over): Waves – Innovation Dance Company

 

  • Excellence in Storytelling:
    • (11 & Under): Sold Out – Just Plain Dancin’
    • (12 & Over):  Forbidden – Rugcutterz Danz Artz

 

  • Excellence in Production:
    • (11 & Under): Storybrooke – Dance Dynamics
    • (12 & Over): The Nutcracker & The 4 Realms – Rugcutterz Danz Artz

 

  • Victory Cup Champions
    • 8 & Under: Trapped – Just Plain Dancin’
    • 9-11: Press Conference Rag – Masters Upper Level
    • 12-14: Glacier – Dancers Edge
    • 15-19: Brain Activity – Just Plain Dancin’  
    • Grand Line 11 & Under: Heroes – The Dance Spot
    • Grand Line 12 & Over: The Nutcracker & The 4 Realms –  Rugcutterz Danz Artz
Facebook Twitter Instagram Snapchat
2018/2019 SCHEDULE

Starpower Talent Competition

2019 Tour Schedule

(Click Here To Download 2019 Schedule)

February 1-3
Seattle, WA

February 15-17
Baton Rouge, LA
Long Island, NY (1)

February 22-24
Portland, OR

March 1-3
Andover, MA
Kansas City, MO
Las Vegas, NV
Little Rock, AR

March 2-3
Gillette, WY

March 8-10
East Brunswick , NJ (1)

March 15-17
Charleston, WV
Middleton, WI
Murfreesboro, TN
Sparta, NJ
Tulsa, OK

March 22-24
Atlanta, GA
Louisville, KY
Fresno, CA
Omaha, NE
Waterford, MI
Saint Charles, MO
Meadowlands, NJ
Indianapolis, IN

March 29-31
Gilbert, AZ
Baltimore, MD
Ontario, CA
Raleigh, NC
Mobile, AL
Fort Worth, TX

April 5-7
Pittsburgh, PA
Lakeland, FL
Memphis, TN
Spartanburg, SC
Hartford, CT
Aurora, IL
Albuquerque, NM

April 12-14
Jacksonville, FL
Long Island, NY (2)
Manahawkin, NJ
East Brunswick, NJ (2)
Wichita, KS

April 26-28
Ft. Lauderdale, FL
San Diego, CA
Upper Marlboro, MD
Oaks, PA
Providence, RI

May 3-5
Woodbridge, VA (Two Locations)
Springfield, MA
Minneapolis, MN
Niagara Falls, NY
Concord, NC
Riverside, CA

May 10-12
Denver, CO
San Jose, CA
Columbus, OH
Hampton Roads, VA

May 11-12
Austin, TX

May 17-19
Syracuse, NY

May 24-26
Sandusky, OH
Lancaster, PA

TBA
Houston, TX
Indianapolis, IN
North Caldwell, NJ
Towson, MD


2019 Nationals Schedule

Atlantic City, NJ
June 25-29

Orlando, FL
July 2-6

Branson, MO
July 3-7

Uncasville, CT
July 8-12

Ocean City, MD
July 9-13

Anaheim, CA
July 15-18

Myrtle Beach, SC
July 15-19